پادکست چیست و به چه معنی میباشد؟

پادکست
Uncategorized

پادکست چیست و به چه معنی میباشد؟

پادکست ها مانند وبلاگ ها موضوعات متفاوت دارند مانند موضاعات ورزشی ، علمی ، تاریخی ، طنز ، خبری و …  از ویژگی های جالب پادکست می توان به حالت صوتی آن اشاره کرد که علاوه بر دارا بودن جذابیت شنیداری شما را قادر میسازد تا آن را روی کامپیوتر خود دانلود کنید و بعدا آن را روی PC و یا MP3-player خود گوش کنید. همین موضوع باعث رشد سرویس های بزرگی شده است که به شما پادکست رایگان میدهند.

ریشه واژه پادکست

کلمه پادکست از تلفیق دو واژه iPod (آی پاد) و broadcasting (پخش) شکل گرفته است که آی پاد نام پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ در زبان انگلیسی به معنای انتشار است. در واژه نامه آکسفورد آمریکا پادکست را برترین واژه سال نامیده اند.

برای معادل فارسی کلمه واژه «پادپخش» برای آن آمده است که ترکیب کلمات آی پاد و پخش به عنوان معادل کست است وترکیب یک لغت فارسی وانگلیسی است.واژه های وبلاگ صوتی، رادیو اینترنتی و رادیونت هم ازجمله لغات پیشنهادی برای معادل پادکست است که هنوز در مورد هیچکدام اجماع وجود ندارد.

چند نکته مهم در تهیه پادکست ها

در تهیه یک پادکست خوب باید نکاتی را رعایت کنید که در ذیل به آن ها می پردازیم:

1-حرفی برای گفتن داشته باشید ، شما قطعا می توانید برای یک ساعت صحبت کنید و از هر دری چیزی بگویید.

2-آمادگی کامل را برای ضبط یک پادکست داشته باشید ، بهتر است قبل از شروع ، یادداشت های خود را آماده کنید. اگر قرار است با کسی مصاحبه کنید، سوال های خود را از قبل بنویسید.

3-مختصر و مفید باشد ، پادکست های زیادی هستند که سعی می کنند یک یا نیم ساعت را به هر شکل وبا هر مطلبی پر کنند.گوش کردن به پادکست های شما با کوتاه کردن آنها شانس بیشتری برای شنیده شدن دارند البته این به این معنا نیست که پادکست های یک ساعته مناسب نیستند ولی شروع کار که هنوز شنوندگان با شما آشنایی ندارند و در واقع قرار است وقت خود را برای شنیدن صحبت های یک نفر جدید صرف کنند۲۰، تا ۳۰دقیقه مناسب تر است.

4- تمیز کار کنید ، از ابزارهای مناسب برای ضبط صدا استفاده کنید ،  شنوندگان عادت به گوش دادن به کیفیت خوب رادیو کرده اند و اگر صدای شما شبیه ضبط صدا در یک حمام باشد، قطعا گوش نخواهند داد. چگونگی تولید و ویرایش پادکست را یاد بگیرید. در زمان مصاحبه حرف گوینده را قطع نکنید. باید بدانید چه زمان شما باید صحبت کنید و چه زمان مصاحبه شونده.

5- خودتان باشید ، اگر واقعا یک ژورنالیست سر شناس ویا یک گوینده رادیو نباشید، ممکن نیست بتوانید چنین موضوعی را به شنونده با تقلید، تلقین کنید. سعی در تقلید صدا و یا صحبت در مورد موضوعاتی که اطلاعی از آن ندارید نکنید. حتی اگر موضوع سرگرم کننده باشد.

6- منحصر به فرد باشید ، پادکست های معروف با شنوندگان زیاد، آنهایی هستند که منحصر به فرد و اصل هستند. مردم به موضوعات کپی برداری شده شما از سایرین، گوش نخواهند کرد. ولی اگر منحصر به فرد باشید، شنونده های خاص خود را خواهید داشت. تولید پادکست مثل نوشتن، نیاز به خلاقیت دارد.

7- برنامه دقیق و سرفصل مطالب پادکست خود را ارائه کنید ، در این صورت شنوندگان از قبل می دانند که به چه چیزی ودر چه زمانی قرار است گوش دهند. نرم افزارهای تولید و استفاده از پادکست جدید حتی امکان بخش بندی برنامه ها را به شما می دهند که این موضوع در ساختمندی برنامه های شما موثر است.

8- برای پر کردن پادکست و زمان خود از موسیقی استفاده نکنید ، شما فقط می توانید از موزیک به عنوان موزیک برای پس زمینه پادکست خود استفاده کنید.در انتخاب موزیک نیز دقت کنید که مناسب برنامه شما باشد و از موزیک های نا مناسب و ناهنجار استفاده نکنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *