Now Hiring: Are you a driven and motivated 1st Line IT Support Engineer?

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در طراحی سایت لازم است به آن توجه شود، انتخاب تم رنگی مناسب است. صاحبان هر کسب‌وکاری متناسب با اهدافی که دارند اقدام به طراحی سایت می‌کنند و قطعاً سلیقه‌ها  در زمینه طراحی وب متفاوت خواهد بود. بنابراین لازم است بر اساس کاربردی که هر وب‌سایت خواهد داشت تم رنگی مناسبی برای آن انتخاب شود.

یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌ها در انتخاب تم رنگی، انتخاب رنگ سازمانی برای طراحی سایت می‌باشد.  رنگ سازمانی تصویری از شما در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند و باعث بروز احساساتی مانند شوق، ظرافت و قدرت در مخاطبان می‌شود.

هر کدام از رنگ‌های موجود در طبیعت ویژگی‌های خاص خود را دارند که در این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

رنگ سفید: سفید جزء بهترین رنگ‌ها برای پس‌زمینه سایت است. این رنگ نمایانگر حس خلوص، پاکی و کمال است.

رنگ سیاه: رنگ سیاه نمایانگر قدرت است و مفاهیمی مانند ظرافت، لوکس بودن، وقار و متانت را القا می‌کند. سیاه رنگی مناسب برای بازاریابی برند‌های لوکس، مد و محصولات آرایشی می‌باشد.

رنگ قرمز: قرمز نشان‌دهنده احساسات تند و شدید، اضطراب، هیجان و خطر است. بازریاب‌ها معمولاً برای ایجاد اضطرار و فوریت در خرید محصول از این رنگ استفاده می‌کنند. همچنین برای طراحی وب‌سایت در خصوص کودکان و رستوران‌ها از این طیف رنگ به وفور استفاده می‌شود.

رنگ آبی: رنگ آبی نمایانگر ثبات، امنیت، آرامش و حس اطمینان است. رنگی مناسب برای استفاده در بیزینس‌ها، بانک‌ها و سازمانهاست.

رنگ سبز: رنگ سبز سمبلی از سلامتی، آرامش خاطر و طبیعت است. این رنگ مناسب برای استفاده در طراحی وب‌سایت‌هایی با محوریت محیط زیست، جهانگردی و همچنین علم و سلامت روانی است.  

رنگ زرد: زرد نمادی از سرخوشی زیاد و خوش‌بینی است. اغلب از این رنگ برای جلب توجه مخاطب استفاده می‌شود. این رنگ برای چشم خسته‌کننده است بنابراین در طراحی سایت نباید بیش‌از حد از آن استفاده کرد.